Jesteś tutaj
Home > biznes > TARCZA ANTYINFLACYJNA – Dla kogo i od kiedy?

TARCZA ANTYINFLACYJNA – Dla kogo i od kiedy?

Inflacja

Tarcza Antyinflacyjna - Dla kogo będzie? Rząd zaproponował w czwartek sporo różnego rodzaju ulg i dodatków, które mają za zadanie chwilowo zredukować skutki inflacji dla przeciętnego obywatela.

Zaproponowano między innymi:

Dodatek Osłonowy Dodatek ten będzie wypłacany 2 razy do roku w 2022 i obejmie całkiem sporą liczbę gospodarstw domowych (jeśli wierzyć szacunkom - 6,8 mln gospodarstw).

Tarcza Antyinflacyjna - Kto dostanie pieniądze? Głównym kryterium jakie bierze pod uwagę Tarcza Antyinflacyjna są oczywiście dochody. Im niższe są nasze zarobki (lub zarobki na osobę w gospodarstwie) tym wyższa będzie kwota jakiej powinniśmy oczekiwać.

Tarcza Antyinflacyjna - Od kiedy? Główne założenia Tarczy Antyinflacyjnej będą realizowane od 1 stycznia 2022 roku. Co ważne - wszystkie elementy Tarczy Antyinflacyjnej zostały zaplanowane jako element tymczasowej pomocy dla najbardziej "potrzebujących".

Tarcza Antyinflacyjna - Czy pomoże? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i może budzić wiele kontrowersji. Z jednej strony można by powiedzieć, że w obliczu braku innego wyjścia lepiej, aby część narodu w krytycznej sytuacji dostała cokolwiek niż żeby nikt nie dostał nic, ale nie możemy zapomnieć o podstawach ekonomii. Pieniądze, które trafią od 2022 r do rąk najbardziej potrzebujących - skądś trzeba wziąć?

Zatem Premier przyznając w wystąpieniu, że inflacja jest między innymi wynikiem zasypania rynku dodrukowanym, pustym pieniądzem - jednocześnie, aby wesprzeć kapitałowo założenia Tarczy - będzie musiał albo podzielić się pieniędzmi, które zabierze najpierw przedsiębiorcom i pracownikom w postaci obciążeń wynikających z "Nowego Ładu" (czyli najpierw zabiorą, potem część oddadzą) albo będzie musiał ponownie dodrukować pieniądze, aby zaspokoić obietnice (Albo jedno i drugie).

Warto zauważyć, że w drugim przypadku (dodruku kolejnych złotówek) proponowane lekarstwo jest jedną z głównych przyczyn "choroby". Tak więc popularne stwierdzenie, aby leczyć się tym czym się strułeś zyskuje na popularności nie tylko po imprezach, ale i świecie gospodarki i ekonomii. Więcej dowiecie się z odcinka!

źródło i AUTOR: Damian Olszewski - Praktycznie o pieniądzach

Podobne artykuły

Górna strzałka