Pegasus Bankrutem

Izraelska NSO Group, produkująca oprogramowanie szpiegujące Pegasus wykorzystywane do hakowania telefonów, stoi w obliczu rosnącego ryzyka niewywiązania się ze swojego 500-milionowego długu po amerykańskiej decyzji o wpisaniu tej firmy na czarną listę, podała agencja ratingowa Moody’s w poniedziałek.

Firma jest obecnie wyceniana na ponad 1 mld USD, ale sprzedaż spadła po decyzji Departamentu Handlu USA o wpisaniu firmy na czarną listę na podstawie dowodów, że „opracowała i dostarczała oprogramowanie szpiegowskie zagranicznym rządom, które wykorzystywały te narzędzia do złośliwego atakowania urzędników państwowych, dziennikarzy , przedsiębiorcy, aktywiści, naukowcy i pracownicy ambasad”.

Posunięcie władz USA prawdopodobnie wpłynie na przychody NSO i zwiększy prawdopodobieństwo, że stanie się on niewypłacalny.

Izrael będzie lobbował przeciwko sankcjom USA na NSO powołując się na bezpieczeństwo narodowe: Raport
Czytaj więcej „
Tego lata seria śledztw koordynowanych przez Zakazane Historie pokazała, jak Pegasus, flagowy produkt NSO Group, był wykorzystywany przez rządy do szpiegowania aktywistów, dziennikarzy i dysydentów politycznych. Rządy takie jak Arabia Saudyjska, Maroko, Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie zostały oskarżone o używanie oprogramowania szpiegującego.

NSO zaprzeczył tym zarzutom i powiedział, że jego oprogramowanie jest używane głównie przez rządy do zapobiegania przestępczości i terroryzmowi.

Według szacunków Moody’s zadłużenie NSO jest 6,5 razy większe niż w tym roku.

Według Moody’s izraelska firma już odnotowała spadek przychodów od 2020 roku i jest zagrożona zerwaniem porozumienia w sprawie zadłużenia, które może doprowadzić firmę do niewypłacalności.

Wyższe kierownictwo NSO lobbowało izraelskiego premiera Naftalego Bennetta, aby zmusił rząd USA do usunięcia firmy z czarnej listy.

Wcześniej w tym miesiącu dochodzenie przez międzynarodowe organizacje pozarządowe wykazały, że oprogramowanie NSO zastosowano również wobec palestyńskich aktywistów zaangażowanych w sześciu organizacji społeczeństwa obywatelskiego ostatnio wyjętych spod prawa przez izraelski minister obrony Benny Gantz.

Według raportu trzy osoby, których telefony zostały zhakowane za pomocą oprogramowania, były członkami grup społeczeństwa obywatelskiego, które zostały umieszczone na czarnej liście przez Gantza za rzekome powiązania terrorystyczne.

źródło: middleeasteye.net

MotionElements - Rynek Royalty-Free stockowych nagrań wideo, muzyki i szablonów After Effects

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *